Duchowy poligon
Rekolekcje ignacjańskie są ćwiczeniami duchownymi według św. Ignacego Loyoli, który wskazuje, iż jest to wszelki sposób odprawiania rachunku sumienia, rozmyślania, kontemplacji, modlitwy ustnej i myślnej i inne działania duchowne. Ćwiczymy w nich nie ciało, lecz ducha: Albowiem jak przechadzka, marsz i bieg są ćwiczeniami cielesnymi, tak podobnie ćwiczeniami duchownymi nazywa się wszelkie sposoby przygotowania i usposobienia duszy do usunięcia wszystkich uczuć nieuporządkowanych, a po ich usunięciu – do szukania i znalezienia woli Bożej w takim uporządkowaniu swego życia, żeby służyło dla dobra i zbawienia duszy (ĆD1).
Rekolekcje ignacjańskie są czasem, w którym bardzo osobiście poprzez medytacje i kontemplacje spotykamy się z Bogiem w Jego Słowie, żywe bowiem jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca (Hbr 4,12). Są to rekolekcje wyjątkowe, podczas których w ciszy chcemy usłyszeć Boga, przyglądając się swojemu życiu przez pryzmat Słowa Bożego. Ćwiczenia duchowne, jak wskazuje św. Ignacy, mają prowadzić do przezwyciężenia samego siebie i do uporządkowania swego życia – bez kierowania się jakimkolwiek przywiązaniem, które byłoby nieuporządkowane (ĆD 21).
Pierwszym etapem Ćwiczeń duchownych jest Fundament, kolejnymi zaś cztery tygodnie odprawiane zazwyczaj w różnych odstępach czasowych oraz Synteza. I tydzień to doświadczenie rzeczywistości grzechu i przyjęcie Bożego miłosierdzia… Jest to droga oczyszczenia, poznania prawdy o sobie samym, co prowadzi do pogłębienia więzi z Bogiem, właściwych relacji z ludźmi, do uporządkowania hierarchii wartości i podjęcia nowego życia w Duchu Świętym (o. Józef Kozłowski, Zrodzeni w Chrystusie). II tydzień to czas kontemplacji życia i działania Jezusa, co prowadzić ma do rozpoznania swojego powołania lub reformy życia. III tydzień wprowadza nas w tajemnicę Paschy Jezusa, prowadząc do głębszego jednoczenia się z Nim, zaś IV - w radość Zmartwychwstania, prowadzącą do troski o zbawienie drugiego człowieka.
Ojciec Józef Kozłowski SJ podkreślał: Człowiek, który podejmuje Ćwiczenia duchowne, powinien być świadomy, że poprzez nie dokonuje się przejście od niewoli grzechu do wolności dziecka Bożego, co wiąże się z podjęciem trudów walki i zmagania o jakość ucznia Jezusa (Zrodzeni w Chrystusie).
Dzięki posłudze o. Józefa Kozłowskiego, rekolekcje organizowane prze Ośrodek Odnowy w Duchu Świętym w Łodzi łączą w sobie Ćwiczenia duchowne z doświadczeniem Odnowy w Duchu Świętym. Podjęcie Ćwiczeń z zastosowaniem żywych charyzmatów udzielonych wspólnocie Kościoła daje możliwość doświadczenia całej mocy miłości Boga, działającego zarówno w sakramentach, jak i znakach charyzmatycznych…
Owocem Ćwiczeń może stać się wzrost pragnienia przyjęcia nawrócenia, uzdrowienia i przylgnięcia całym sercem do Jezusa, aby pójść za Nim, dokądkolwiek nas wezwie (Zrodzeni w Chrystusie).
Terminy i zapisy na rekolekcje dostępne są na stronie: http://odnowa.jezuici.pl/.
Katarzyna Ciesielska
Polecane artykuły
Podstawowe strategie działania duchów
W szkole rozeznawania duchowego cz. 1 Każdego dnia podejmujemy różne decyzje i zastanawiamy się czy będą one dobre, ...
Pokusa zniechęcenia
Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe. (Mt 26,41) Uczeń ...
Mieć wszystko u Boga
Ubodzy będą jedli do syta – jest to werset z psalmu 22, który daje nam obietnice, że jeśli staniemy się ubodzy, ...